"Pokladno jahanje"

Pokladno jahanje vuče korijene iz vremena Vojne krajine. To je manifestacija gdje možemo vidjeti jahače , spremljene u tradicijsko ruho. Običaji kažu, kao su konji u prošlosti bili manje okićeni, no tradiciju  i dalje treba čuvati i održavati. U vrijeme poklada, Pokladno jahanje se tradicionalno održava  i na području Općine Nijemci koju organizira konjogojska udruga „Vranac“, gdje se okupljaju mnogobrojni gosti. Oko 40-tak jahača iz okolnih mjesta Općine Nijemci i drugih općina Vukovarske-srijemske županije, obučeni u tradicionalnu narodnu nošnju sa pjesmom i veseljem prolaze ulicama Donjeg Novog Sela i Nijemaca. Cilj manifestacije je očuvanje tradicije i ljubavi prema konjima bez kojih nije mogao biti ni zamišljen život srijemaca. Za vrijeme manifestacije svi zainteresirani mogu se voziti zapregama ili jahati konja, prilikom svakog stajanja. Pojedini građani Pokladnu povorku dočekuju ispred svojih kuća, nudeći sudionike hranom i pićem, uz pjesmu i tamburicu, a u centru ih grada (naselja) sve pozdrave gradonačelnici, odnosno općinski načelnici i Turističke zajednice. Događaj se odvija u veljači,  svakih poklada pretposljednju subotu prije Pepelnice.  Tradiciju nastavljaju i mladi konjari. Manifestacija traje cijeli dan do kasne večernje sate uz zajedničko druženje na večeri sa tamburašima.

Više u ovoj kategoriji: « "Divan je kićeni Srijem"